Kayaköy Pansiyon

Fethiye Kayaköy’de Yapılabilecek Etkinlikler

Doğa Gezisi ve Koylar

Fethiye Kayaköy çevresindeki birçok koya, kısa bir yolculukla gidebileceğiniz gibi; aynı zamanda Ölüdeniz’e 9 km mesafede bulunuyor. Ölüdeniz kumsalı dünyada bilinen kumsallardandır. Kelebekler Vadisi, Cennet Koyu, Akvaryum Koyu gibi birçok plaj ve koya, Gemile Koyu ve Ölüdeniz’ den deniz yolu ile gidebilirsiniz.

Kayaköy dar ve kıvrımlı yollarıyla hem bisiklet, hem de yürüyüş için oldukça uygundur. Fethiye Kayaköy’e vardığınızda; dağın içine oyulmuş Afkule Manastırı ve Ölüdeniz, Gemiler, Darboğaz, Soğuksu Koyları yürüyerek gidebileceğiniz güzel yerlerden bazıları. Köyden doğrudan arabayla içine kadar gidebileceğiniz Gemile Koyu, hemen karşısında bulunan St. Nicholas Adası (Gemiler Adası) ile harika bir manzara yaratırken sizi tarihi bir yolculuğa çıkartıyor. Kayaköy’ den Gemiler koyuna doğru giderken aracınızı park edip Darboğaz Koyu’na yürüyebilirsiniz. Yaklaşık 1 km uzunluğundaki patika yolda, güzel manzaralar eşliğinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Darboğaz Koyun’ a aynı zamanda deniz yoluyla da ulaşabilirsiniz. Kayaköy çevresinde 20-40 dakikalık keyifli yürüyüşlerle gidebileceğiniz koylardan biri de Soğuksu Koyu. Gemile Koyu – Darboğaz Koyu – Soğuksu Koyu arasında deniz yolculukları ile seyahat edebilirsiniz. Ayrıca bölgede kano, tracking gibi outdoor etkinlikler yapabilirsiniz. Köyden yaklaşık 1 saatlik yolculukla gidebileceğiniz doğal güzelliklerden biri de Saklıkent Millî Parkı veya yaygın adıyla Saklıkent Kanyonu.

Ayrıca tarih gezisi sevenler için köyün hemen çeperindeki yamaçta konumlanmış ”Terkedilmiş Rum Evleri”(Ghost Village) anıtsal yapılar olarak bir açık hava müzesi halinde ziyaretçilerini bekliyor. Bu anıt yapılara Kayaköy merkezinden yalnızca 5 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yukarı Kilise(Taksiyarhis Kilisesi), köyün en tepesinde konumlanan en büyük iki kiliseden biri. Diğer büyük kilise de Aşağı Kilise(Panaghia Pirgiotissa) olarak geçiyor. Kayaköy’de ortalama 14 adet şapel bulunuyor. Köyde gezerken de bu tarihi yapılarla karşılaşabilirsiniz.

Kayaköy, Pınara Antik Kenti, Tlos Antık Kenti, Xanthos Antik Kenti, Leton Kutsal Alanı gibi bir çok tarihi gezi yerine yaklaşık 1 saatlik araç yolculuğuyla ulaşılabilecek bir konumda.
Kayaköy gezilerinizde köyün merkezine çok yakın olan Kayaköy Pansiyon’da misafirimiz olabilirsiniz..♪♫